AKTUALNOŚCI

Morderstwo na kliknięcie: Peter Chapman
Dave Macleod, Środa 27 Wrzesień 2017

Peter Chapman, Morderca z Facebooka

Pete Cartwright był na Facebooku "przystojnym 17-letnim chłopcem", który zamieszcza zdjęcia z odsłoniętą klatką piersiową i lubi grać jako DJ. W rzeczywistości był 33-letnim, skazanym dwukrotnym gwałcicielem, Peterem Chapmanem, który był prawie bezzębny i mieszkał w swoim samochodzie. Chapman, posługując się fałszywym profilem, zaprzyjaźnia się z niezwykle wrażliwą 17-letnią dziewczyną, Ashleigh Hall, a para zaczyna rozmawiać online. Po kilku tygodniach dziewczyna zgodziła się spotkać z nim osobiście. W niedzielę 25 października 2009 roku oszust powiedział jej, aby poinformowała matkę, że zamierza zostać u przyjaciółki. Chapman, aby upewnić się, że Ashleigh nie ucieknie, kiedy go zobaczy, powiedział jej, że jego fikcyjny ojciec przyjedzie ją odebrać. Sam wcielił się w rolę taty wymyślonej przez siebie nastoletniej postaci.

Zanim przybył do jej domu, Chapman napisał Ashleigh: "Cześć moja droga, tu tata Petera. Czy jesteś pewna, że nie przeszkadza ci, że cię odbiorę? Pete cieszy się, że cię zobaczy i tak, możesz zostać na noc". Kilka sekund później Ashleigh odpowiada: "Nie ma problemu, nie przeszkadza mi to. Ufam jemu, więc ufam też panu i dziękuję." Po wejściu do samochodu Ashleigh została przewieziona do zjazdu z A177, gdzie została zgwałcona i zamordowana. Chapman został następnie przypadkowo aresztowany w oddzielnym śledztwie policyjnym. W areszcie Chapman powiedział policji, że zabił kogoś i doprowadził ich do ciała Ashleigh. Został skazany na minimum 35 lat więzienia. Później okazało się, że Chapman był dobrze znany policji na północy i południowym zachodzie Anglii jeszcze zanim zaprzyjaźnił się z Ashleigh.

Wcześniej został aresztowany za zgwałcenie dwóch nastoletnich prostytutek i był ścigany przez detektywów w związku z co najmniej pięcioma innymi poważnymi przestępstwami, w tym gwałtem i porwaniem. Co więcej, wykorzystując fałszywe tożsamości Chapman nawiązał kontakt z setkami dziewcząt w wieku 13-16 lat, namawiając niektóre z nich do wysyłania mu zdjęć w bieliźnie.

W TYM MIESIĄCU
Border Security: America's Front Line
Na straży amerykańskich granic
Wtorek 6 Grudzień
17:30
Forensics
Kryminalistycy w Nowej Zelandii
Wtorek 6 Grudzień
21:00