AKTUALNOŚCI

Morderstwo na kliknięcie: Joshua Davies
Dave Macleod, Środa 27 Wrzesień 2017

Joshua Davies, namówiony do morderstwa przez znajomych z Facebooka

Joshua Davies i jego nastoletni przyjaciele zamieszkiwali własny świat wirtualny, w którym często zacierała się granica między fikcją a rzeczywistością. Komunikowali się za pomocą słówek, żargonu i symboli tak nieprzeniknionych, że gdy w sądzie pokazywano ich wymianę zdań, ława otrzymywała tłumaczenia. 16-letni Davies, który mieszkał z praktykującymi, katolickimi rodzicami, był pewnym siebie i aktywnym młodym człowiekiem: wzorcowym uczniem, który marzył, że zostanie premierem.

W wieku 11 lat spotkał miejscową dziewczynę Rebeccę Aylward, a pod koniec 2009 roku para zaczęła się spotykać romantycznie. Davies ukrywał jednak inną stronę swojej osobowości: "mroczną i złowieszczą”, która ujawniała się, gdy kłócił się z ludźmi. Stał się również niezwykle zazdrosny i zaborczy dla swojej dziewczyny. Po trzech miesiącach związku ich stosunki zaczęły się psuć i Rebecca zdecydowała się na przerwę w kontaktach. Nie mogąc tego zaakceptować, Davies zaczął rozpowszechniać plotki online o tym, że Rebecca miała aborcję i próbowała zajść w ciążę, aby utrzymać go w związku. Davies zaczął również publikować wiadomości na portalach społecznościowych takich jak Facebook, MSN Messenger i Bebo, mówiąc, że chce zabić Rebekę - jego przyjaciele odpowiadali na groźby żartami, wielokrotnie go namawiając. Grupa znajomych komunikowała się za pomocą zdań wypełnionych emotikonami i symbolami - wydaje się to być niemal dziecięcą i zabawną wymianą, maskującą prawdziwą złowieszczą naturę ich treści. W jednej z szokujących wymian Davies pisze do swojego przyjaciela, pytając: "Co byś zrobił, gdybym ją zabił?". "Ach, kupiłbym ci śniadanie"- odpowiedział przyjaciel.

Dwa dni przed morderstwem Davies odpowiedziało słowami: "Nie mów nikomu, ale możesz być mi winny śniadanie". W październiku 2010 r., jakiś czas po rozstaniu, Davies poprosił o ponowne spotkanie z Rebeccą. Zgodziła się, włożyła nowe ubrania, a następnie wstała o 6:00, aby się przygotować i zrobić makijaż z nadzieją, że Davies będzie chciał się ponownie umawiać. Zamiast tego, wysoki Davies zabrał ją do lasu, wielokrotnie rozbił jej twarz kamieniem, a następnie zostawił zakrwawione i zbite ciało twarzą w dół na mokrej, leśnej glebie.

Po powrocie do domu Davies zamieścił aktualizację na Facebooku, w której powiedział, że był w domu, odpoczywał i oglądał Taniec z Gwiazdami w czasie morderstwa. Odnosząc się do zakładu, który zawarł ze swoim przyjacielem, zamieścił później na Facebooku aktualizację statusu: "Miałem dzisiaj dobry dzień i zjadłem znakomite śniadanie". Policja została ostatecznie powiadomiona o zabójstwie po tym, jak przyjaciel Daviesa powiedział rodzicom, co się stało. Młody zabójca został skazany na co najmniej 14 lat więzienia.

W TYM MIESIĄCU
48 Hours
48 godzin
Czwartek 7 Grudzień
21:00
Random Breath Test
Rutynowa kontrola trzeźwości
Czwartek 7 Grudzień
17:30
Border Security: Australia's Front Line
Na straży australijskich granic
Czwartek 7 Grudzień
18:00